Page 0076

76 English Bridge August 2017 www.ebu.co.uk

supported. We also agreed that social players and learners will

never travel as much as competitive players will, and for this

reason we need our activities to be less Cheltenham-centric.

Hants and IoW

www.bridgewebs.com/hiwcba/

SPRING Bank Holiday Congress:

Champ Pairs A finalist: Jeremy Dhondy; B final: 1st, Bill

Taylor.

Staffs and Shrops 1-day GP Swiss Teams:

1st, John Dakin.

Cheltenham 1-day GP Swiss Teams:

Joint 2nd, Adrian Fontes & John Jones, Andrew Bennett &

Dave Hinkin.

Richmond Swiss Pairs:

4th, Steve Tearle & Tracey Adams.

Avon 1-day GP Swiss Teams:

4th, Karen Dewar & Adrian Fontes, Pauline Serby & John

Moore.

Cahalan Cup (Knock-out teams of 4):

Steve Preston & Dave Huggett, Sonia Zakrzewski & Gareth

Birdsall.

League of 4 Div 2:

Lilias Lamont & Yves Lebrec, Mike Kinsey & Tony Truluck.

Philip Graham Teams of 4:

Andy Hughes & Jeremy Dhondy, Steve Preston & Dave

Huggett.

Champ Pairs:

Bob McRobert & Miles Cowling.

Petersfield Swiss Pairs:

Beryl Mullins & Marilyn Fine.

Bayer No Fear Sim Pairs:

Betty Elkins & Phil Munday.

Diary dates: 17 Sept, Candover Swiss Teams. 15 Oct,

Mixed/Married Pairs. Both at Romsey starting at 2pm. Entries

via HIOW website.

Hertfordshire

hbatournamentsec@gmail.comww.hertsbridge.co.uk

PLEASE note that, following on from the retirement of Mike

Minting, the county has a new tournament secretary, Jacqui

Collier, who can provide information and take bookings for

all HBA events. Contact on hbatournamentsec@gmail.com

Many congratulations to Hitchin BC jumping 12 places to

No 42 in the country's list of top clubs (joining Welwyn GC

and Sobell in the top 50).

Welwyn GC bridge club is organising a Pairs League as a

new event on the 2nd Wed of each month, starting 13 Sep info

on www.bridgewebs.com/welwyngardencity/

Watford BC is hosting Minibridge sessions for children

from 26 July to 30 August - info and booking details can be

found on www.bridgewebs.com/watford/

Diary dates: 23-24 Sep, HBA September GP event, Ware.

www.bridgewebs.com/herts/.

25 Sep, St Albans BC Swiss Pairs - info and booking details

can be found on www.bridgewebs.com/stalbans

12 Sep, HBA Seniors Teams, Welwyn GC. info and booking

details on www.bridgewebs.com/herts/

Kent

www.kcba.org.uk

NORMAN Selway & Nick Irens were part of the winning

England team in the Senior Camrose (Teltscher Trophy).

The EBU's Pachabo Cup was won by the Kent team of

Mike Hampton, Phil Bailey, Patrick Collins and Peter Law.

The Garden Cities Regional final was won by Tunbridge

Wells BC - Colin Wilson, Gerald Soper, Espen & Helen

Erichsen, Frances Connell and Steve Barnfield.

Kent's green-pointed Swiss Teams was won by Jeremy

Willans and Ian Draper (playing with Neil & Anne Rosen,

Middx) see picture above.

In Sussex Michael Collins & Keith Ashcroft won the

green-pointed Swiss Pairs.

The Phillimore Cup (Swiss Pairs) was won by Kay Preddy

& Norman Selway.

The Arnold Cup (County Teams of 4 Knock-out

Championship) was won by Nick Irens, Norman Selway, Kay

Preddy, Espen & Helen Erichsen. The Arnold Plate was won

by Christine Kempton, Norman Inniss, Hugh Llewellyn-Jones

& Tony Price.

Kent League winners:

North West Kent Div 1 (Gill Cup) - Team Inniss;

North West Kent Div 2 - Team Gibbons;

East Kent (Dover Cup) - Team Adamson;

South West Kent (Pearson Cup) - not played for;

Mid Kent (Aveling Trophy) - not played for.

The Brook Shield (Kent Area League play-off) was awarded

to North West Kent, Team Inniss.

South Eastern Bridge League:

Team Price

Rotter Cup:

Team Price

Broomfield Cup:

Team Smith

West Kent Inter-Schools Bridge Tournament:

Secondary Schools winners:

1st, Tonbridge Girls Grammar School; 2nd, Weald of Kent

Grammar;

Primary School winners:

1st & 2nd, Weald Community Primary School

Minibridge:

Radnor House.

Diary dates: 1 Oct, Dyer Smith/Hunter Cup (mixed pairs),

TWBC, 11am; 28-29 Oct, KCBA Congress - Saturday bluepointed

Swiss Pairs; Sunday blue-pointed Swiss Teams.

Please see www.kcba.org.uk for up to date results, news of

events and entry forms.

Kent Green-pointed Swiss Teams winners from left:

Anne Rosen, Ian Draper, Jeremy Willans, Neil Rosen

Index

  1. Page 0001
  2. Page 0002
  3. Page 0003
  4. Page 0004
  5. Page 0005
  6. Page 0006
  7. Page 0007
  8. Page 0008
  9. Page 0009
  10. Page 0010
  11. Page 0011
  12. Page 0012
  13. Page 0013
  14. Page 0014
  15. Page 0015
  16. Page 0016
  17. Page 0017
  18. Page 0018
  19. Page 0019
  20. Page 0020
  21. Page 0021
  22. Page 0022
  23. Page 0023
  24. Page 0024
  25. Page 0025
  26. Page 0026
  27. Page 0027
  28. Page 0028
  29. Page 0029
  30. Page 0030
  31. Page 0031
  32. Page 0032
  33. Page 0033
  34. Page 0034
  35. Page 0035
  36. Page 0036
  37. Page 0037
  38. Page 0038
  39. Page 0039
  40. Page 0040
  41. Page 0041
  42. Page 0042
  43. Page 0043
  44. Page 0044
  45. Page 0045
  46. Page 0046
  47. Page 0047
  48. Page 0048
  49. Page 0049
  50. Page 0050
  51. Page 0051
  52. Page 0052
  53. Page 0053
  54. Page 0054
  55. Page 0055
  56. Page 0056
  57. Page 0057
  58. Page 0058
  59. Page 0059
  60. Page 0060
  61. Page 0061
  62. Page 0062
  63. Page 0063
  64. Page 0064
  65. Page 0065
  66. Page 0066
  67. Page 0067
  68. Page 0068
  69. Page 0069
  70. Page 0070
  71. Page 0071
  72. Page 0072
  73. Page 0073
  74. Page 0074
  75. Page 0075
  76. Page 0076
  77. Page 0077
  78. Page 0078
  79. Page 0079
  80. Page 0080
  81. Page 0081
  82. Page 0082

powered by PageTiger